Sındırgı Gundem

SINDIRGI’DA KORONA TEDBİRLERİNE DEVAM

SINDIRGI’DA KORONA TEDBİRLERİNE DEVAM

Sındırgı’da Koronavirüs (COVID-19)  tedbirleri devam ediyor. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı sonucu cumartesi günleri kurulan halk pazarı pazartesi (dün) sadece gıda ürünleri satan sergilerin açılmasıyla kuruldu. Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da pazar yerine girişler kontrollü olarak gerçekleştirildi, bu kez ilaçlama kapalı alanda yapılırken maskesi olmayanlara maske dağıtıldı. Pazar yerinde sadece ilçe esnafı ve pazarcıların sergi açmasına izin verildi.

Pazar yeri girişlerinde ve esnafların yerleşiminde tedbir üst seviyeye alındı.  Dört ayrı noktadan Pazar yerine alınan vatandaşların ateşleri tek tek ölçüldü. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması bulunanlar Pazar yerine alınmayarak evlerine gönderildi. Maske uygulamasında ise yanlarında maskesi bulunmayan vatandaşlara Sındırgı Belediyesi tarafından Akpınar Yaşam merkezinde üretilen maskeler verildi.
Tezgahlara koyulan uyarı tabelaları ile birlikte Zabıta ekipleri tarafından sergi açan esnaflarında hijyen ve sağlık denetimleri yapıldı. Esnaflar sebze ve meyveleri seçtirmemeleri maskesiz ve eldivensiz işlem yapılmaması konusunda uyarıldı.  Pazar yerinde sergi araları geniş tutulduğu gibi sadece ilçe esnafının tezgah açmasına müsaade edildi. Fahiş fiyat uygulaması konusunda da Zabıta ekipleri takipteydi. Esnafların kurallara uyduğu ve etiket oyunlarına yer vermediği gözlemlenirken vatandaşlar da uygulamadan memnun kaldı.
 
Sındırgı Belediyesi Kademe biriminde üretilen dezenfekte kabinleri Pazar yeri girişine yerleştirilerek vatandaşlar bu kabinlerden dezenfekte işlemleri uygulandıktan sonra içeriye alındı. Pazar kurulmadan önce de kapalı Pazar yeri jeotermal su ile yıkanarak dezenfekte edildi.

SOKAKLAR BOMBOŞTU

Cumartesi ve Pazarı kapsayan 2 günlük sokağa çıkma yasağı süresince meydan ve sokaklar bomboş kaldı, güvenlik güçleri sürekli devriye gezerek sokağa çıkan vatandaşlara evlerine dönmeleri konusunda uyarılarda bulundu, ilk gün görevli olmadığı halde sokağa çıkan 17 kişiye idari para cezası uygulandı.

İlçe Kaymakamı Zafer Oktay ilk gün yaptığı paylaşımda; “Bugün sokağa çıkma yasağına mazereti olmaksızın uymayan 17 vatandaşımıza idari para cezası uygulanmıştır. Mağdur olmamak için kurallara riayet edelim. Sağlığımız için evde kalalım. Kurallara uyan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. Pazar günü ise 18 kişiye 392’şer, 6 kişiye de 3 bin 150’şer lira idari para cezası kesildiği bildirildi. Diğer taraftan sokağa çıkma yasağı sonrası vatandaşların rehavete düşmemeleri, evlerinden çıkmamaları çıkmak zorunda olanların da gerekli önlemleri almaları ve sosyal mesafeyi korumaları isteniyor. Özkan MUSLU-Necip KARATUNA (sindirgigundem.net) 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ