Sındırgı Gundem

DEPREM FIRTINASI SÜRÜYOR

DEPREM FIRTINASI SÜRÜYOR

Depremlerin ardı arkası kesilmiyor. Manisa’nın Akhisar ilçesindeki deprem fırtınası da irili ufaklı sürüyor. Dün sabah saat 05.43’de Akhisar’da  meydana gelen deprem Sındırgı’da da  tüm şiddeti ile hissedildi. Bir çok Sındırgılı depremle uyandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin büyüklüğünü 5.0, derinliğini ise 6.7 km. olarak açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı ise depremin büyüklüğünü 4.8, derinliğini 8.63 km. olarak açıkladı.  Bu depremin ardından bölgede  çok sayıda  artçı deprem kaydedildi.

ERCAN’DAN İLGİNÇ DEĞERLENDİRME

Jeofizik Y. Müh. İTÜ Maden Em. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bugün çeşitli televizyon kanallarında, basın organlarında ve sosyal medya hesabında Van depremi ile birlikte Balıkesir ve ilçelerinde de etkili olan Akhisar depremlerini değerlendirdi.
Beş yıldır 2019-2022 arası yılların, “deprem yılları” olacağını sürekli yinelediğini söyleyen deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün A. Ercan, Akhisar, Manisa, Sındırgı, Bigadiç, Balıkesir arasında gerginliği 15 yıldır izlediklerini, bu gerginliğin 6 ya da daha büyük bir depremle boşalması beklendiğini söyledi. Prof. Dr. Ercan, “ Ancak bu büyüklükte deprem olmadı. Bu aslında Akhisar için çok olumlu bir olay. Türkiye depremlerinde çok az rastladığımız bu durumda, bölgedeki gerginlik daha küçük depremlerle boşalıyor. Orta-küçük büyüklükteki bu depremler; Balıkesir, Manisa ile İzmir’de korku yaratıyor. Şükretsinler ki M6- M6,5 Richer büyüklüğünde bir deprem olmadı. Buradaki gerginlik boşalma dönemine girdi. Depremler gün geçtikçe düşüyor. Deprem odağı da Manisa’ya doğru kayıyor. Bu durum ikinci olumlu bir gelişme. Kuzeye doğru gelişmiş olsa, Sındırgı, Bigadiç arasında Simav göçüntü kırığıyla kesişecekti. Bu kesişmenin yaratacağı deprem büyüklüğü 6’dan daha büyük olurdu” dedi. Ercan, sarsıntıların gerginlik boşalıncaya kadar süreceğini bildirdi. (sindirgigundem.net)

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ