Sındırgı Gundem

SINDIRGI YAĞCIBEDİRİ İLE LEYLEĞİ İLE EMITT’IN GÖZDESİ OLDU

SINDIRGI YAĞCIBEDİRİ İLE LEYLEĞİ İLE EMITT’IN GÖZDESİ OLDU

Termal turizm ile büyüyen Balıkesir’in Sındırgı ilçesi katıldığı turizm fuarlarının gözdesi olmaya devam ediyor. “Yörük kızın hayalindeki uçan halı” olarak tabir edilen Yağcıbedir halıları ve yöresel kıyafetleri ile dikkatleri üzerine toplayan Sındırgı, EMİTT Fuarı’nda da ilçenin sembolü leylek ile dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Sındırgı, ziyaretçiler tarafından aranan, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yerini aldı.

Turizm alanında önemli ilerleme kaydeden Sındırgı ilçesinin turizm logosu da leyleklerden esinlenilerek oluşturuldu. Bu yıl 24’ncüsü düzenlenen ve Sındırgı Belediyesi’nin ilçenin tanıtımı açısından büyük önem verdiği EMITT fuarına ise yağcıbedir halısı ve yöresel ürünlerin yanı sıra leyleklerin ve yöreselliğin ön planda olduğu bir hazırlık yapıldı. A’dan Z’ye tüm ilçeleriyle Balıkesir’in tüm güzelliklerinin tanıtıldığı fuarda Balıkesir’e ilgi bu yıl daha da arttı.
24. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, dört gün boyunca Dünya’nın her yerinde binlerce katılımcı ve ziyaretçiyi ağırladı. Son günlerde adını sıkça duyuran ve coğrafi işareti de Sındırgı Belediyesi’ne verilen Yağcıbedir halıları ziyaretçilerin ve tv kanallarının da gözdesi oldu. Yağcıbedir, yörük kızları tarafından dokundu, hatıra karelerine konu oldu.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Valiliği, GMKA işbirliği ile hazırlanan stantta Sındırgı ilçesine özgü 3000 yıllık yağcıbedir halıları, doğal, tarihi ve kültürel değerler, yöresel ürünler ve tarihi kolonyalar tanıtıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi standında yer alan Sındırgı ilçesi 20 ilçe içerisinde yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

     

GASTRONOMİ TURİZMİNE HAZIRLANAN
SINDIRGI GASTRONOM VE ŞEFLERİ DE AĞIRLADI
Yöresel lezzetlerini de ön planan çıkarmaya hazırlanan Sındırgı ilçesi geçtiğimiz haftalarda Gastronomi Turizm Derneği başkanı Gürkan Boztepe ve şef gurme Haldun Tüzel’i ağırlamıştı. İlçenin değerlerinden etkilenerek yazdıkları makaleler ile diğer şefler ve gurmelerce daha da tanınması sağlandı. Yöresel değerlerin yanında Sındırgı ilçesi gastronomi alanında da merak edilen bir ilçe oldu. Bu sebeple de ünlü şef ve gurmeler de Sındırgı standını ziyaret etmeden geçmedi. İlerleyen günlerde yöresel lezzetlerin, görsel sunumlar ve hikayelerle süslenerek turizme kazandırılacağı belirtildi.
Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş bu tür fuarların ilçenin tanıtımı ve daha fazla yatırımcıya ulaşabilmek için önemli olduğunu vurgularken, “İstiyoruz ki insanlar bizim şehrimize, bizim bölgemize daha çok gelsinler, bizim yaşadığımız dingin, mutlu güzel hayatı onlar da yaşasınlar. Balıkesir Türkiye’nin parlayan bir yıldızı. Üç ayrı iklim her bir noktada. Termali var, denizi var, güneşi var, kültürü var. Bu değerler inşallah gün yüzüne çıktıkça daha çok insanlar bölgemize gelmeye başlayacaklar. Ondan dolayı gelin görün, Balıkesir’i keşfedin diyorum. Herkesi memleketimize Balıkesir’e doğal şehir Sındırgı’ya davet ediyorum” diye konuştu. (sindirgigundem.net)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ