Sındırgı Gundem

EFSANE MÜDÜRE VEFA

EFSANE MÜDÜRE VEFA

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) Balıkesir Şubesi kuruluşunun 16. yılında Savaştepe Köy Enstitüsü’nün efsane müdürü Sıtkı Akkay anısına yaptırılan anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Akkay ailesinden Av. Gül Akbulut ve Av. Orhan Akbulut’un  katkılarıyla Ceylan Park’ta yapılan anıtın açılışı Köy Enstitüsü mezunu öğretmenleri bir araya getirdi.

Açılışa Balıkesir’le birlikte İzmir Genel Merkez, Buca, Kızılçullu, Karşıyaka ve Manisa şube yönetici ve üyeleri ile 1940 ile 1947 yılları arasında Savaştepe Köy Enstitüsü’nün kurucu müdürlüğünü yapan Sıtkı Akkay’ın öğrencileri olan “ak saçlı öğretmenler” İsmail Nayır, Hasan Özkan, Mustafa Yılmaz, Halil Değirmenci ile değişik zamanlarda bu okuldan mezun olan öğrenciler de katıldı.

Savaştepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Başaran, Savaştepe Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Kadir Balcı, Savaştepe Belediye Başkanvekili Sedat Sarı, CHP İlçe Başkanı Umut Dinç, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Sıkıcıkoğlu ve Savaştepeli vatandaşlar da köy enstitülüleri yalnız bırakmadı. Anıt açılışına Sıtkı Akkay’ın Bursa’da yaşayan yakınları ve torunları da gönderdikleri mesaj ve çiçeklerle renk kattı.

AKÇAN’A PLAKETLE TEŞEKKÜR

Törende cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Köy Enstitülerinin kuramcı ve uygulayıcıları İ.Hakkı Tonguç,  Hasan Ali Yücel, Sıtkı Akkay ile eğitime kendini adamış sonsuzluğa göçmüş tüm öğretmenler de anıldı. YKKED Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman, Sıtkı Akkay büstünü yenileyip, anıtı yapan heykeltraş Metin Akçan’a plaketle teşekkür etti.

ÇINARALTI’NDAN MÜZEYE

Törene katılanlar  anıt açılışının ardından Savaştepe Köy Enstitüsü kültüründe ayrı bir yeri olan Çınaraltı’nda buluştu, okulu ve müzeyi gezip, eski yılları özlemle andı. Köy Enstitüsü ve Savaştepe Öğretmen Okulu mezunları müzede ki yıllıklarda öğretmenlerini, arkadaşlarını aradı. Eski fotoğraflarla ve ders aletleriyle nostaljik bir yolculuk yaptı.

“KÖY ENSTİTÜLERİ ESİN KAYNAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Atatürk’ün istek ve emirleri doğrultusunda başlatılan eğitim devrimi ile Köy Enstitüleri hayata geçirildiğini vurgulayan YKKED Başkanı Mualla Orman,” 17 Nisan 1940 yılında açılan bu okullardan yetişen öğretmenlere halkın eğitimi için demircilik, marangozluk, yapı ustalığı gibi zanaatlarla; yörenin koşullarına göre arıcılık, balıkçılık, kayısı üretimi, narenciye, tarla, bağ tarımı vb. öğretilmiştir. Bu özelliği ile köy enstitüleri bilime dayalı, deneyerek, görerek, yaparak, iş içinde, iş yolu ile üretime dönük eğitimin yapıldığı okullardı. Ancak bu okullar, Türk köylüsünün kendi kendisine yetmesinden korkanların siyaset kurumunu etkilemesiyle kısa süre sonra kapatılmıştır. Dünümüzü kurarken bizi karanlıktan kurtaran bu okullar, bugünümüzü, yarınımızı kurarken de bize esin kaynağı olmaya devam edecektir” dedi. Coşkun  YAMAN

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ