Sındırgı Gundem

BÜYÜKŞEHİR’DEN SINDIRGI’YA DEV YATIRIM

BÜYÜKŞEHİR’DEN SINDIRGI’YA DEV YATIRIM

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sındırgı’da 3,5 milyon TL’lik yatırımla sebze ve meyve kurutma tesisi kuruyor. 2 milyon lirası bakanlık hibesiyle karşılanacak olan tesiste jeotermal enerji kullanılarak kurutulan sebze ve meyveler ihraç edilecek.

Seçim sürecinde Sındırgı’ya jeotermal yatırım yapacağının sözünü veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatıyla çalışmalarını sürdüren Strateji Daire Başkanlığı’na bağlı Proje Geliştirme ve Kurumsal Gelişim Şube Müdürlüğü ile Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Kırsal Alan Planlaması ve Kırsal Kalkınma Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Jeotermal Enerji ile Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi”  projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün SOGEP Güdümlü Programı kapsamında; bakanlık tarafından yatırıma uygun bulundu.

3 buçuk milyon liraya mal olacak olan projenin 2 milyonu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacak kalan kısmı ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden aktarılacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde; Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Tarım Ürünleri A.Ş., Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, SS Osmanlar Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Yaylabayır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığında hayata geçirilecek olan “Jeotermal Kurutma Tesisi” Sındırgı’nın Çaygören Mahallesi’nde Sındırgı Belediyesi tarafından tahsis edilen araziye kurulacak.

KOOPERATİFLER DESTEKLENECEK

Jeotermal enerjiyle sebze ve meyve kurutulacak olan tesis sayesinde; iyi tarım uygulamaları ve sözleşmeli üretim modeliyle birlikte kooperatifler desteklenecek. Verilecek eğitimlerle kooperatifleşmenin önemi belirtilerek kırsal kesimin bilinçlendirilmesi sağlanıp devamında da üreticiler, sözleşmeli üretim modeline entegre edilecek.

KIRSALDAN KENTE GÖÇ ENGELLENECEK

Kırsal alanda yaşayanların gelir düzeyinin artırılması, yaşam standartlarının yükseltilmesi, dezavantajlı grupların sosyalleştirilmesi, kayıtlı istihdamın artırılması, kayıt dışı beşeri sermayenin ekonomik hayata reel olarak katılımının sağlanması amaçlanan uygulamayla; sosyal sürdürülebilirlik adına kadın statüsünün geliştirilip yükseltilmesi ve ekonomik hayata katkı sağlaması beraberinde kırsaldan kente göçün engellenmesi hedefleniyor.

KADIN İŞ GÜCÜNE KATILIMI SAĞLANACAK

Sındırgı ve çevresinde yaşayan kadın ve genç nüfusun işgücüne katılımını artıracak olan proje sayesinde aynı zamanda ekonomik sürdürülebilirlik adına; kadınların, genç nüfusun ve gelir düzeyi düşük vatandaşların refah seviyesi yükselecek. Balıkesir ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenen “Jeotermal Kurutma Tesisi”nde sertifikalı iyi tarım uygulaması yapılarak üretilen ürünler gıda güvenliği açısından her aşamada kontrol edilip denetlenecek.

GIDA KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

” Şehre katma değer yaratarak göçü engellemesi planlanan projeyle kullanım dışı tarım alanları aktif hale getirilecek, gıda kayıplarının kurutma yöntemiyle önüne geçilecek ve doğaya salınan jeotermal deşarj suyu kullanarak çevreye zararı engellenecek. Kurutma tesisinde elde edilen ürünler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki BATAŞ tarafından; ulusal ve uluslararası pazarda yapılacak bu sayede üretimin sürdürülebilirliği sağlanacak.

BAŞKAN YAVAŞ’TAN TEŞEKKÜR

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş da konuyla ilgili bir açıklama yaparken, ” Günlük 10 ton işleme kapasitesi olan tesis hem istihdam, hem de üretim anlamına geliyor. Kurutulan ürünler doğal gıda tüketimi artan ülkemiz ve dünyada giderek rağbet görüyor.. Tesisin yaz sonunda hizmete girmesi öngörülüyor.. Tesisin ilçemize kazandırma konusunda emekleri dolayısıyla Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün ve desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a çok teşekkür ederim..” dedi.   (balikesir24saat.com)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ