Sındırgı Gundem

HİSARALAN JEOPARK OLUYOR

HİSARALAN JEOPARK OLUYOR

Balıkesir Üniversitesi Coğrafya öğrencileri Dr. Erdal Gümüş rehberliğinde Hisaralan travertenlerini incelemeye geldi. Başkan Yavaş Hisaralan Kaplıca Bölgesine  jeopark yapılacağını söyledi.

Hisaralan jeopark alanının proje koordinatörlüğünü yürüten Balıkesir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Erdal Gümüş,  geçtiğimiz gün bölgede Başkan Yavaş ile birlikte incelemelerde bulundu.

Başkan Yavaş milyon yılda jeotemal su ile oluşan coğrafi şekil dikitlerin,tabiatın korunması ,turizme açılarak bölge insanını yerel kalkınmasına ciddi faydalar sağlayacağını söyledi.

Belediye Başkanı Ekrem Yavaş,“Sındırgı’ya 24 kilometre mesafede Hisaralan dediğimiz jeotermalin yeryüzüne çıktığı alanda oluşmuş doğal şekiller var. Doğal bir sit alanı burası, korunan bir alan. Bu koruma alanının içinde yüzlerce dikit milyon yılda suyunu akıta akıta oluşturulmuş görseli barındırıyor. 5 tanesi derenin içinde aktif şekilde,  bir bacası var ve lıkır lıkır su kaynıyor. Yani 100 derecelik bir suyun kayanın tepesine aktığını düşünün” jeoparkla tarihi mekanlarda gezinti keyfinin yaşanacağını ve turistlerin hafızalarında anı olarak yaşatılacağını söyledi.

Başkan Ekrem Yavaş, “Valilik, Balıkesir Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi protokolü ile imzalanan projenin çıkış noktası Sındırgı oldu. Balıkesir’in tamamını kapsayan proje ile GMKA destekli yürüyüş yolları, sonsuzluk havuzu ve selfi mekânları olacak. Mahallelerimizde taş binalarımız birer turizm ögeleri. Giriş alanında bir müze oluşturacağız ve kişi bu müzeden giriş yapacak. Bilgileri okuyarak geçecek. Aromatik bitkileri, el işi ürünleri görecek. Akademik bir gezide yapmış olurken,  halkımızın yaptığı ürünleri de alabilme imkânı bulacak” diye  konuştu.

Sındırgı’nın  2006 yılında Termal Turizm Merkezi ilan edildiğini anımsatan Yavaş, ” Balıkesir’de 5 bölgeydik, 4’ü iptal edildi ve tek Sındırgı kaldı. Ulus Dağı, Uludağ’dan sonra en yüksek yer. Türkiye’de yetişen endemik 33 tek çeşit burada. Türkiye’deki değirmen taşı üretilen Kıranköy o yol üzerinde. Tescilini yaptırdığımız ahşap bine yakın ambar var. Bir günden fazla gezilecek alanlar var. Çaygören Barajı da bunlardan bir diğeri” dedi.  (sindirgigundem.net)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ