Sındırgı Gundem

SEVGİ SAYGI VE MİNNETLE ANDIK

SEVGİ SAYGI VE MİNNETLE ANDIK

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 81. Yıldönümünde sevgi, saygı minnetle yâd ettik.
Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde program düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan anma programına İlçe Kaymakamı Zafer Oktay, Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Cumhuriyet Başsavcısı İnal Taş, ilçe protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrencilerle vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması saat 09:05’te siren sesleri ile başladı, saygı duruşuna geçildi .İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program Akpınar Yaşam Merkezi konferans salonunda devam etti.

Burada günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yağcıbedir Orta Okulu Öğretmenlerinden Rasim Tokdemir yaptı. Tokdemir konuşmasında şunları aktardı; “Yıl 1881, Selanik, Pembe boyalı, iki katlı evde, sarı saçlı, mavi gözlü Bir çocuk dünyaya gelir. Kim bilirdi ki, bu çocuk, Bir gün yedi düvele meydan okuyacak. Bir milleti esaretten kurtaracak. Kim bilirdi ki, bu çocuk, Bir ulusu, geri kalmışlıktan kurtarıp, modern dünyanın bir parçası yapacak. Kim bilirdi ki, bu çocuk, 10 Kasımlarda saygı ve minnetle anılacak…..
Sayın Kaymakamım, Değerli konuklar, Sevgili Öğrenciler, Uluslar, bağırlarından çıkardıkları, kahramanlardan güç alırlar. Bir ana çocuğuna nasıl bağlanırsa, uluslar da kahramanlarını öyle bağırlarına basarlar. Bizde aynısını yapıyoruz. Evet her yıl 10 Kasım törenlerinde onu anıyor, hatırlatıyor, şiirler okuyoruz. Ama hakkını verebiliyor muyuz? Yeterince anlatabiliyor muyuz? Aslında onu anlatmak hiçte kolay değil. En iyisi onu, kaynağından yani kendisinden dinleyelim.

Büyük Önder Atatürk soranlara diyor ki: – İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben; yani et ve kemik, geçici Mustafa Kemal o… İkinci Mustafa Kemal, ki onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri, tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!
Cumhuriyeti emanet etti giderken…Hedefinizi bilin,emanetinize sahip çıkın ve çok çalışın diye…
Büyük zaferler bıraktı siz de büyük zaferleri bilesiniz,büyük başarılara imza atasınız diye….
Bayrağımızı emanet etti giderken..Onu yere düşürmemek için birlik olasınız,dayanışmayı öğrenesiniz diye…
81 yıl önce nasıl özlemeye başladıysak seni, yine aynı hüzün ve bitmez azmimizle söz veriyoruz sana: Büyük Türk Milleti ve birlikte kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünya durdukça ayakta kalacaktır. Sevgi ve Saygılarımla”

Koro oratoryo ve şiirler okundu, Atatürk’ün sevdiği şarkıları Ana Sınıfı Öğretmeni Serdar Yılmazer seslendirdi. Anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından program sona erdi. Özkan MUSLU-Necip KARATUNA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ