Sındırgı Gundem

KIŞLA HAN MÜZE’YE ÖDÜL

KIŞLA HAN MÜZE’YE ÖDÜL

Kışla Müze Han Butik Otel, Tarihi Kentler Birliği’nce Müze Özendirme Yarışması’nda Uygulama Ödülü’ne layık görüldü. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Antalya YAPEX Restorasyon fuarında düzenlenen törende ödülü Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’un elinden aldı.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Sındırgı’nın turizmde gelişen potansiyelini hesap ederek burayı müze otel olarak restore ettik. 8 odalı, her odasının ayrı bir hikayesi olan bu kışla, ödül olan bir yer haline geldi. Balıkesir Valiliğimizin, Kültür Varlıkları Koruma Fonu destekleri ve Balıkesir Üniversitesi’ndeki hocalarımızın güzel çalışmaları ile tamamladığımız Kışla Müze Han’ı tarihi dokusunu bozmadan hatıraları canlandıracak, şehrin hakim tepesinde sıcak bir misafirperverlik içerisinde konaklama sağlayacak şekilde  ilçemize kazandırdık” dedi.

Başkan Yavaş sözlerini şöyle sürdürdü:

” Bu güzel atmosfer ve örnek restorasyon çalışmamız müze özendirme yarışmasında Tarihi Kentler Birliği tarafından uygulama ödülüne layık görüldü. Restorasyon çalışmalarında binanın orijinaline sadık kalınması, sürdürülebilir ve hikayeleri ile birlikte herkese kullanılabilir hale getirilmesi takdirle karşılandı. Türkiye’nin ilk ve tek güreş evi Remzi Çakar Güreş Evi de Tarihi Kentler Birliği tarafından müze özendirme ödülüne layık görülmüştü. Yaptığımız çalışmaların bu şekilde takdir görmesi de bizleri mutlu ediyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”  dedi.

1897 yılında inşasına başlanan ve bugüne dek ilçeye kışladan okula değişik hizmetler veren  tarihi binanın açılışı, restorasyon sonrası 28 Ekim’de Vali Ersin Yazıcı ve milletvekillerinin de katılımıyla gerçekleştirilmişti. (sındırgıgündem)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ