Sındırgı Gundem

ENGELLERİ EĞİTİM TUTKUSU İLE AŞIYOR

ENGELLERİ  EĞİTİM TUTKUSU İLE AŞIYOR

19 yaşındaki Bekir Can Dalkıran en büyük hayali olan tarih profesörlüğü için İzmir Demokrasi Üniversitesi’ndeki eğitimine devam ediyor.

Sındırgı Makbule Efe Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite tercihini hastalığının tedavisi için yakınlığı sebebi ile İzmir’den yana kullanan Dalkıran okula giderken artık zorluk çekmeyecek.

Okumayı çok sevdiğini ve engellerini eğitime olan tutkusu ile aştığını belirten Bekir Can’a Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ da destek oldu. Hayırsever bir vatandaş iş birliği ile temin edilen akülü araç okul hayatını kolaylaştırması için Bekir Can’a teslim edildi.

“Bekir Can engelli bir kardeşimiz, ama engelin sadece beyinde olduğunu bilenlerden birisi…” diyen Başkan Yavaş sözlerini şöyle sürdürdü.

” Kendisine akülü araba verdik. Mutluluğu müthişti. Onun mutluluğu bizi daha çok mutlu etti. İşin güzel olanı şu. ‘Üniversitede profesör olacağım, orada kalacağım’ diyecek kadar kendine inancı tam. Engelini engel olarak görmüyor. Müthiş bir hadise. ‘İzmir’de de aynı zamanda tedavimi olacağım’ diyerek, bilinçli bir şekilde İzmir’i tercih etmiş. Üniversitesini kendisi belirlemiş. En sevdiği tarih bölümünde okuma gibi bir niyeti var. Kendilerini tebrik ediyorum. Nice insanlara örnek olmasını diliyorum”

Bekircan Dalkıran’ da durumunu ve duygularını şöyle anlattı: “Hastalığım yürümekte güçlük çekmek, kas hastalığı diye geçiyor. Yaşım 20’ye yaklaşıyor, 20 seneden beri bu hastalıkla uğraşıyorum. Bu hastalığı dert etmiyorum. Bu hastalıkla savaşmamı sağlayan birinci gaye eğitimdir. Eğitime dört elle sarılmamdır. Okumanın güzelliklerinden faydalanmamdır. Kendimi en iyi şekilde ifade edebilmem ve yapabileceklerimi insanlara karşı göstermemdir. Her bir birey sizin yaşadığınız duruma gelebilir. Öncelikle bunu bir oturtmanız gerekiyor. Hiçbir zaman hayata küsmeyin. Hayata pozitif bakın ve empati kurmaya çalışın. Bunu nasıl başaracağım derseniz, eğitime dört elle sarılın. Tedavilerinizi aksatmamaya çalışın elinizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalışın ülkeniz için kendiniz için insanlara kendinizi ifade edebilin. Bunları yaparsanız hem göreceksiniz siz mutlu olursunuz. Hatta Mustafa Kemal’in bir sözü var ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’ Ben bir şeyler öğrenmeyi bir şeyler yapmayı seven bir insanım. O yüzden üniversite okumak hayalimdi, çok istedim. Akülü tekerlekli sandalye hediye edildi. Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ederim. Benim için güzel bir şey. Dışarı çıkmak için kolaylık sağlayacak bana. Engel insanı engelleyen bir şey değildir. Siz bir engelin üzerinden atladığınızda o geride kalır. İlerisi için hedefim geleceğin İlber Ortaylısı olmak, tarih profesörü olmak”

Bekir Can Dalkıran’ın babaannesi Kezban Dalkıran ise, “Doğduğunda engelli olduğunu bilmiyorduk. Bir yaşında öğrendik engelli olduğunu. O gündür, bugündür biz onun eliyiz, ayağıyız, onun yetemediği yerde biz varız. O bize akıl verir biz ona ön ayak oluruz. Bizim için gözümüzde hiçbir zaman engelli olmadı. Olamaz. Hala daha hiç ümidimizi kaybetmedik. Bir gün olacak yürüyecek” dedi. (Haber Merkezi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ