Sındırgı Gundem

SINDIRGI’DA BAŞPEHLİVAN DAĞDEVİREN

SINDIRGI’DA BAŞPEHLİVAN DAĞDEVİREN

21. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri kapsamında gerçekleştirilen Geleneksel Yağcıbedir Yağlı Pehlivan Güreşleri Ertuğrul Dağdeviren’in başpehlivanlığı ile sona erdi.

Kırkpınar başpehlivanları Ali Gürbüz, Hamza Köseoğlu başta olmak üzere 16 başpehlivan ve Türkiye geneli 300’e yakın pehlivanın kol bağladığı güreşlerde 2018yılının başpehlivanı Ertuğrul Dağdeviren başpehlivanlığı kaptırmadı.

Sındırgı Panayır alanında yapılan yağlı güreşlere 16’ sı Kırkpınar tarihi güreşlerinde nam salmış 16 başpehlivan olmak üzere çevre il ve ilçelerden 300 güreşçi katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz “Bundan tam 97 yıl önce milli birlik şuuruyla hareket ederek büyük taarruzu gerçekleştiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatük olmak üzere tüm ecdadımızı saygı ve minnetle anıyorum. İşte o günkü şuuru veren bugün kü yağlı güreşler gibi örfümüz, adetimiz, geleneklerimiz bizi biz yapan değerlerimizdir. Bugün de o değerimizi bu güreşlerle yaşatıyoruz. Güreşlerde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Pehlivanlarımıza da sesleniyorum, ‘altta kaldım diye üzülme, üste çıktım’ diye sevinme diye nasihatte bulunuyorum. Güreşlerde yenmek de var yenilmek de var. Allah sizi yetiştirenlerden hocalarınızdan razı olsun” diye konuştu. (sindirgigundem)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ