Sındırgı Gundem

HABİBE İÇİN YENİ HEDEF : OLİMPİYATLAR

HABİBE İÇİN YENİ HEDEF : OLİMPİYATLAR

Kazakistan’ın Almatı Şehrinde düzenlenen Dünya Ümitler Judo Şampiyonası’nda tüm rakiplerini yenip, altın madalyaya uzanan Habibe Afyonlu’nun hedefinde Olimpiyat Şampiyonluğu var.

Mehmet Vehbi Bolak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Adalet Bölümü 12’inci sınıf öğrencisi Habibe Afyonlu, 6 yıl önce 11 yaşındayken judo sporuna başladı. 2017 Büyükler Türkiye Judo Şampiyonasında Büyükler Türkiye üçüncüsü oldu. 2018 Ümitler Türkiye Şampiyonası’nda altın madalya kazandı.  2018 Okul Sporları Judo Gençler Türkiye Şampiyonası, 2018 Büyükler Türkiye Şampiyonası ve  2019 Ümitler Türkiye Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı.  2019 Gençler Türkiye Judo Şampiyonası’nda ikinci, 2019 Okul Sporları Judo Gençler’de şampiyon  oldu. Kendisinden beklenen patlamayı ise  Kazakistan’daki 2019 yılı Ümitler Dünya Şampiyonası’nda yaptı ve tüm rakiplerini yenerek Dünya  Şampiyonu oldu. Afyonlu’nun büyük başarısı, hem kendine, hem takım arkadaşlarına çok büyük motivasyon kazandırdı. Balıkesir’deki judocular şimdi hedeflerini daha da büyüttü.

ŞAMPİYONA ÖZEL ÇALIŞMA PROGRAMI

Dünya şampiyonu olduktan sonra, daha büyük başarılar için antrenörlerinin özel bir çalışma programı hazırladığı Habibe Afyonlu, hem dersleri, hem İngilizce eğitimi hem antrenmanlarla yoğun bir döneme girdiğini  söyledi. Afyonlu  bir gününü şöyle anlattı:

“Sabah 05.45’te evden çıkıyorum. 06.00’da koşuya başlıyorum. 1 saat koşu antrenmanından sonra eve geliyorum. Duşumu alıp kahvaltı yaptıktan sonra okula gidiyorum. Öğle saatlerinde ağırlık çalışması yapıyorum. Okuldan saat 16.00’da çıkıyorum. Saat 17.00’de salonda antrenmana başlıyorum. 2,5  saatlik antrenmanın ardından, eve gidiyorum Yemeğimi yedikten sonra derslerimle ilgilenip,  sonrasında yatıyorum. Benim bir günüm, yani tüm günlerim böyle geçiyor, özel bir program dahilinde çalışıyorum. Tabi bu kadar ağır uğraşılar, özel bir beslenme ile takviye ediliyor”

İLK HEDEF 2024 PARİS OLİMPİYATLARINDA ALTIN

Habibe Afyonlu Dünya şampiyonu olduktan sonra hedefini daha da büyütürken, olimpiyat şampiyonu olmak için yılmadan azimle çalıştığını açıkladı. Tüm sporculara büyük hedefler öneren Habibe, “Sporcu arkadaşlarım bir başarıya yürürken asla pes etmemeli. Ben bu güne dek azimle çalıştım, derslerim ve antrenmanlarım nedeniyle başka uğraşılara pek zaman ayıramadım, sevdiğim bazı şeylerden mahrum kaldım. Neredeyse tek hobim judo oldu. İsteklerimin arasındaki ilklerin başında beden eğitimi öğretmeni olmak geliyor ve tabi ki olimpiyatlar. 2024 Paris olimpiyatlarında altın madalyayı hedefliyorum” dedi.

SPORCULAR MUTLAKA İNGİLİZCE ÖĞRENMELİ

Almatı’daki final karşılaşmasında, Japon rakibi Airi Yazawa’yı 23 saniyede İppon ile yenen Habibe Afyonlu, kürsüye çıkmadan önce kendisi ile röportaj yapmak isteyen yabancı basın mensupları ile İngilizce bilmediği için konuşamadığını, bu nedenle büyük bir üzüntü duyduğunu  söyledi. Afyonlu, “Büyük bir azimle İngilizce öğrenmeye çalışıyorum. Başarılı olmak isteyen tüm sporculara da bunu öneriyorum. Ben Dünya Şampiyonu oldum, röportaj yapmak isteyen gazetecilerle konuşamadım. 0 an yaşadığım duyguları, bire bir onlara anlatmak isterdim. Çevirmenler aracılığı ile konuştum, anlatmak istediklerim tam yansıtılmadı. Benim anlatacaklarım başarıyı arayan sporculara örnek olacaktı” diye konuştu.

İSTİKLAL MARŞINI OKUTTUM ÇOK MUTLU OLDUM

Dünya şampiyonu olduktan sonra, formasındaki ay yıldızlı bayrağı öptüğünü hatırlatan Habibe Afyonlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yarı finali geçtikten sonra en kötü ikinci olacağım, Dünya’da derecem olacak diye düşünüyordum. Fakat, bu aşamada bayrağımız ön plana çıkıyor. Bir de, ata sporu judo olan Japon sporcu ile maç yapıyorsun, yenmem gerekiyor diye düşünüyorum. Karşılaşmaya çıktım 23 saniyede İppon kararı açıklandıktan sonra göğsümdeki bayrağı öptüm. Orada İstiklal Marşımızı okutmamız gerekiyordu. Ülkemiz için çok önemli. Bayrak sevgimiz var. Orada İstiklal Marşımızı okuttuğum  için çok mutluydum. Mart ayında, Antalya’da yapılan şampiyonada birinci olup İstiklal marşımızı okutmuştum. Orada ülkemdeydim. 6 ay sonra bütün dünyaya İstiklal marşımızı dinlettim. İstiklal marşımızı okutmak isteyen tüm sporcu arkadaşlarıma sesleniyorum. Pes etmeyin, azimli olun”  Coşkun YAMAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ